• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 08 21 01 14 04Tuż obok niewielkiej miejscowości Poprężniki, w gminie Goszczanów, stoi krzyż poświęcony jednej z wielu potyczek, jakie w latach 1863-1864 stoczyli z Rosjanami powstańcy styczniowi.

Tuż obok niewielkiej miejscowości Poprężniki, w gminie Goszczanów, stoi krzyż poświęcony jednej z wielu potyczek, jakie w latach 1863-1864 stoczyli z Rosjanami powstańcy styczniowi.
 Do potyczki tej doszło w dniu 23 sierpnia1863, a zatem tuż po wybuchu powstania. Oddział kawalerii powstańczej pod dowództwem Bąkowskiego, spieszący na koncentrację do Sędziejowic został wytropiony przez wojsko moskiewskie dowodzone przez ppłka Bołdyrewa (Kozacy i piechota na wozach). Wywiązała się bitwa. W jej wyniku Polacy stracili 20 ludzi, w tym prawdopodobnie 12 zabitych. Zginęli wówczas: Andrzej Więckowski – ekonom z powiatu konińskiego, Albin Cymerman, Zygmunt Trąbczynski ze Środy Wlkp. lat 26, Antoni – z zawodu rzeźnik, lat 44. Część poległych pochowano na cmentarzu w Warcie, resztę przy drodze w Poprężnikach.
Po powstaniu miejscowa ludność postawiła krzyż drewniany upamiętniający potyczkę. W 1967 r. z inicjatywy sołtysa Adama Stefaniaka postawiono nowy żelazny krzyż na betonowym postumencie. Tablicę ufundował sieradzki PTTK. Widniał na niej napis:CZEŚĆ PAMIĘCI 12 POWSTAŃCOM Z ODDZIAŁU PPOR. BĄKOWSKIEGO (PAGOWSKIEGO) POLEGŁYCH 23.VIII.1863 NA POLACH WSI POPRĘŻNIKI W WALCE O WOLNOŚĆ POLSKI POKÓJ ICH DUSZOM.
Obecnie kamienny postument został obłożony cegłą klinkierową. Zmieniono także tablicę. Umieszczono na niej napis: PAMIĘCI POWSTAŃCÓW Z ODDZIAŁU POR. BĄKOWSKIEGO POLEGŁYCH 23 SIERPNIA 1863 ROKU W WALCE Z WOJSKIEM ROSYJSKIM NA POLACH WSI POPRĘŻNIKI RODACY POWSTAŃCY SPOCZYWAJĄ W BRATNIEJ MOGILE NA CMENTARZU W WARCIE.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież