• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 08 14 23 04 44We Wrzącej, gmina Blaszki, na wprost wjazdu do dworu stoi klasycystyczna kapliczka z początku XIX w.

We Wrzącej, gmina Blaszki, na wprost wjazdu do dworu stoi klasycystyczna kapliczka z początku XIX w. Zdoabią ją figury świętych, których imiona najczęściej występowały w rodzinie Grodzickich. Kapliczka zwieńczona jest krzyżem.
Fundatorem kapliczki był Józef Grodzicki, herbu Gryf, syn Kajetana Grodzickiego, cześnika sieradzkiego.
Według Kacpra Niesieckiego, autora najsłynniejszego Herbarza Polski, Grodziccy wywodzili się z województwa krakowskiego. Najstarszym znanym przedstawicielem rody był Jędrzej Grodzicki z Kotulina, mąż Elżbiety z Dmenina Kobielskiej.
Stanisław z Kotulina, z młodszych lat w Węgrzech żołnierskie życie zaczął, w Inflanciech potem z Chodkiewiczem wojował; Koniecpolski, serce odwagi pełne, zawsze w nim wielce szacował, jako świadczy nagrobek jego położony w Kłobucku - pisal o Jędrzeju Kacper Niesiecki.
Około 1660 r. jako posag Teresy Urbańskiej w ręce Grodzickich h. Gryf dostał się majątek Wrząca. Pozostawali oni właścicielami majątku aż do 1939 r.
Grodziccy znani byli w całej okolicy. Chętnie udzielali się na rzecz kościoła i zakonów. W Złoczewie w kruchcie kościoła klasztornego znajduje się tablica epitafijna rodziny. Znaleźli się na niej m.in.: Adam (zm. 1735), podstoli wieluński, Józef (zm. 1768), chorąży wieluński, Jan (zm. w 1760 r., towarzysz chorągwi wieluńskiej i Kajetan (zm. 1781 r.), cześnik sieradzki.
Z właścicielami Wrzącej spokrewniony był także Józef Zaremba, generał-major wojsk koronnych, generał-adiutant króla, konfederat barski, poseł sieradzki na Sejm Rozbiorowy 1773-1775, jeden z przywódców konfederacji barskiej.
W 1771 r. oddział Zaremby spotkał się niedaleko Widawy z wojskami koronnymi, dowodzonymi przez Ksawerego Branickiego, późniejszego przywódcę Targowicy. Zanim doszło do potyczki obaj dowódcy ustali, że pomiędzy wojskami na 5 dni nastanie rozejm. W dniu 23 czerwca 1771 r. nadciągająca pod Widawę chorągiew ułanów królewskich, nie wiedząc o rozejmie, zakatował nieopodal Woli Flaszczyny oddział konfederatów, który dowodzi Kazimierz Grodzicki, szwagier Zaremby. Jedna z kul trafiła Grodzickiego w głowę. Rana okazała się śmiertelna. Na wieść o jego śmierci Józef Zaremba zakrzyknął: "Boże, Ciebie biorę za świadka, jako nie ja łamię przyrzeczony kawalerskim słowem parol".
Pierwotna siedziba Grodzickich we Wrzącej powstała już w XVII w. W latach 1795-1800 - Józef Grodzicki, syn Kajetana, kazał go rozbudować. Wówczas dobudowano do niego czterokolumnowy portyk z piętrami.Wtedy tez powstała kapliczka z czterema świętymi.
W końcu XIX w. z inicjatywy Tadeusza Grodzickiego - zostawiono stary budynek i z obu jego stron dodano dwuosiowe piętrowe ryzality, powiększono czterokolumnowy portyk.
Dziś zarówno dwór jak i kapliczka niszczeją.

jm

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież