• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 07 03 17 02 38W Młynisku, gmina Biała koło kościoła pod wezwaniem Jana Nepomucena stoi murowana, otynkowana na żółto, kapliczka, a w jej górnej wnęce drewniana polichromowana figura Jana Nepomucena.

W Młynisku, gmina Biała koło kościoła pod wezwaniem Jana Nepomucena stoi murowana, otynkowana na żółto, kapliczka, a w jej górnej wnęce drewniana polichromowana figura Jana Nepomucena. W dolnej części budowli znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Całość ozdobiona kwiatami.
Kapliczka została ufundowana w 1933 r. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli ją całkowicie. Jednak dla mieszkańców wsi stanowiła tak wielką wartość, że wspólnym sumptem postanowili ją po wojnie odbudować. Stało się to w 1948 r. I tak stała samotna kapliczka wśród pol przez blisko 40 lat.
W 1984 r. działkę wraz z kapliczką kupił ks. Bogdan Rogowicz, proboszcz parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Łyskorni. Na  tej  ziemi  miała powstać kaplica mszalno-katechetyczna. Tak też się stało. W dniu 19 marca 1985 r. ks. bp Franciszek Musiel poświęcił krzyż, plac pod budowę oraz kielich z pateną. W tym roku mieszkańcy wraz z ks. Janem Osuchem, ówczesnym proboszczem w Łyskorni, wybudowali kościół i wyposażyli go w paramenty liturgiczne oraz meble. Świątynię konsekrował w dniu 23 lutego 1986 r. ks. bp Stanisław Nowak. W latach 1987-88 staraniem ks. Krakowskiego zakupiono dzwony, wybudowano plebanię i założono cmentarz.
W 1987 r. ks. biskup Stanisław Nowak erygował parafię w Młynisku pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.
A święty Jan Nepomucen pozostał jak niegdyś w swej kalpiczce, strzegąc nowego kościoła, tak jak niegdyś strzegl mieszkańcow Młyniska.

jm

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież