• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 03 19 14 54 28We Wróblewie na skwerze, na rozwidleniu dróg, obok placu zabaw stoi Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W 2019 r. minie 100 lat od jej fundacji.

We Wróblewie na skwerze, na rozwidleniu dróg, obok placu zabaw stoi Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W 2019 r. minie 100 lat od jej fundacji. W 2019 r. minie 100 lat od jej fundacji. Figura Matki Boskiej oparta została na betonowym cokole. Sama Matka Boska boso stoi na błękitnej kuli, oplecionej przez węża, który w psyku trzyma jabłko. Jej ręce opuszczone są w dół, Wokół ułożono wieniec z kwiatów. Postawa stojąca Maryi oznacza czujność, napięcie, uwagę, cześć przed Kimś wyższym, szacunek, gotowość do przyjęcia rozkazu, rozpoczęcie wędrówki. Madonna odziana jest w białą suknię sięgającą stóp, przepasaną paskiem. Jej głowa okryta jest białym welonem, który po ramionach spływa ku dołowi. Kolor biały oznacza chwałę, czystość, dziewictwo, niewinność, zwycięstwo, mądrość. Przepasanie sukni paskiem symbolizuje czystość, sprawiedliwość, dziewictwo. Błękit płaszcza symbolizuje firmament, niebo, a także nieskazitelność i czystość.Nad jej głową wznosi się dostawiona w późniejszym czasie oświetlona aureola, symbol świętości.
Z przodu cokołu, który pomalowano na kolor brązowy, widnieje napis: POD TWOJĄ OBRONĘ 1919 (pisownia oryginalna). Z tyłu zaś czytamy: STATUĘ TĘ POSTAWILI EDMUND I JULIA SIKORSCY NA PODZIĘKOWANIE ZA SZCZĘŚLIWY POWRÓT Z WOJENNEJ TUŁACZKI Z LAT 1914-1918. 
Obydwoje małżonkowie w ten sposób wyrazili wyrazili ogromną wdzięczność Bożej Rodzicielce za ocalenie i powrót do rodzinnego domu po latach wojennej.
Pierwotnie figura stała w Edmundowie. W czasie II wojny światowej jeden z Niemców usiłował młotem kowalskim zniszczyć figurę. Na szczęście nie udało mu się to, co miejscowi mieszkańcy uznają za ingerencję Maryi.
Wielu murarzy próbowało "załatać" dziurę w plecach Najświętszej Panny (pozostałość po młocie kowalskim), jednak żadnemu nie udało się tego dokonać. Niepokalanie Poczęta nie pozwala "zaleczyć" ran zadanych ręką okrutnych ludzi - opowiadał tygodnikowi Niedziela ks. Bronisław Placek, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Wróblewie.
Po wojnie ustawiono ją na obecnym miejscu, na rozwidleniu dróg.

jm

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież