Drukuj

2017 01 29 20 42 02W centrum Gronówka, gmina Złoczew stoi metalowy krzyż. Ma już 50 lat.

W centrum Gronówka, gmina Złoczew stoi metalowy krzyż. Ma już 50 lat. Metalowy krzyż, wykonany przez miejscowego kowala, został osadzony w betonowym postumencie. Na postumencie widnieje data: 1957. Jest to rok ufundowania krzyża.Jest też napis: BOŻE BŁOGOSŁAW NAM I PODRÓŻNYM. Kapliczka stoi bowiem w sąsiedztwie do przystanku autobusowego. Z ramion krzyża spadają w dół kolorowe szarfy, nawiązujące do promieni w obrazie Miłosierdzia Bożego, jak również kolorystyki z flag Maryjnej i papieskiej.
Całość otoczona jest ogrodzeniem wykonanym z metalowych przęseł z niewielką furtką na  środku od strony ulicy. W środku posadzono tuję, z przodu natomiast całość zdobią krzaki bukszpanu. Zarówno krzyż, jak i ogrodzenie ozdobione jest kwiatami.
Jak opowiadają miejscowi mieszkańcy jest to wspólne dzieło wszystkich mieszkańców Gronówka. Trudno już dziś ustalić kto pierwszy rzucił pomysł by go postawić. Na wjeździe i wyjeździe ze wsi stały już wówczas dwa inne, drewniane krzyże.
Na jednym z zebrań mieszkańcy wspólnie ustalili, że chcą mieć trzeci krzyż w centrum wsi. Zebrali wówczas wspólnie pieniądze i zrealizowali pomysł. Do tej pory opiekują się nim, wykonując drobne remonty i dekorując go kwiatami. W maju można przy nim spotkać także modlących się wiernych.

jm