• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_04/08_smolensk.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_04/08_smolensk

2016 04 09 01 36 40Na placu tuż obok kolegiaty w Sieradzu stoi niezwykły pomnik. Upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - katastrofę polskiego Tu 154 w Smoleńsku.

Na placu tuż obok kolegiaty w Sieradzu stoi niezwykły pomnik. Upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - katastrofę polskiego Tu 154 w Smoleńsku.
Doszło do niej w dniu 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie samolotu byli nie tylko Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ale także 94 inne osoby, a wśród nich: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu i ochrona.
Wydarzenie to spowodowało, że wówczas cały kraj pogrążył się w żałobie.
Niecały rok później na placu obok kolegiaty w Sieradzu odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Jego pomysłodawczynią była Krystyna Grabicka, posłanka PiS z okręgu sieradzkiego.
To taka inicjatywa z potrzeby serca, która wykiełkowała u mnie w wakacje - mówiła wtedy. Pomysł poparli Solidarni dla Sieradza. Pieniądze pochodziły z jej własnych oszczędności.
Pomnik wykonała sieradzka firma należąca do Marka Makowskiego i kamieniarz Edward Grobelny. Zaprojektował go sieradzki architekt Robert Deka. Wykonany jest czarnego granitu przypomina przewrócony, wbity w ziemię obelisk. Może kojarzyć się ze złamanym skrzydłem samolotu. Widnieje na nim napis Smoleńsk 10.04.2010 i hasło: "Pamiętamy". Na głównej ścianie wyryte są nazwiska wszystkich 96 ofiar. Tragicznie zmarłych symbolizują także otwory na przedniej ścianie. Z boku widać szachownicę - symbol lotnictwa wojskowego. Obelisk ma dwa metry i siedemdziesiąt centymetrów długości.
Zanim jednak doszło do jego budowy pomysłodawczyni musiała pokonać całą biurokratyczną machinę urzędniczą. Jak sama wówczas twierdziła nie było łatwo. Władzę w mieście sprawowali politycy z PO, którym nie do końca podobał się ten pomysł. Były też protesty na Facebooku. Ich pomysłodawcą był Marcin Dybicki. Strona została jednak szybko zablokowana przez Facebook.
Odsłonięcie pomnika odbyło się w dniu 10 kwietnia 2011 r. w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Poświęcił go proboszcz kolegiaty Marian Bronikowski.

jm

{gallery}/stories/16_04/08_smolensk{/gallery}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież