• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

2017 07 03 17 02 38W Młynisku, gmina Biała koło kościoła pod wezwaniem Jana Nepomucena stoi murowana, otynkowana na żółto, kapliczka, a w jej górnej wnęce drewniana polichromowana figura Jana Nepomucena.

W Młynisku, gmina Biała koło kościoła pod wezwaniem Jana Nepomucena stoi murowana, otynkowana na żółto, kapliczka, a w jej górnej wnęce drewniana polichromowana figura Jana Nepomucena. W dolnej części budowli znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Całość ozdobiona kwiatami.
Kapliczka została ufundowana w 1933 r. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli ją całkowicie. Jednak dla mieszkańców wsi stanowiła tak wielką wartość, że wspólnym sumptem postanowili ją po wojnie odbudować. Stało się to w 1948 r. I tak stała samotna kapliczka wśród pol przez blisko 40 lat.
W 1984 r. działkę wraz z kapliczką kupił ks. Bogdan Rogowicz, proboszcz parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Łyskorni. Na  tej  ziemi  miała powstać kaplica mszalno-katechetyczna. Tak też się stało. W dniu 19 marca 1985 r. ks. bp Franciszek Musiel poświęcił krzyż, plac pod budowę oraz kielich z pateną. W tym roku mieszkańcy wraz z ks. Janem Osuchem, ówczesnym proboszczem w Łyskorni, wybudowali kościół i wyposażyli go w paramenty liturgiczne oraz meble. Świątynię konsekrował w dniu 23 lutego 1986 r. ks. bp Stanisław Nowak. W latach 1987-88 staraniem ks. Krakowskiego zakupiono dzwony, wybudowano plebanię i założono cmentarz.
W 1987 r. ks. biskup Stanisław Nowak erygował parafię w Młynisku pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.
A święty Jan Nepomucen pozostał jak niegdyś w swej kalpiczce, strzegąc nowego kościoła, tak jak niegdyś strzegl mieszkańcow Młyniska.

jm

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież