• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 02 13 16 16 24W Strzałkach na rozstaju dróg, tuż obok sklepu, stoi metalowy krzyż.

W Strzałkach na rozstaju dróg, tuż obok sklepu, stoi metalowy krzyż.
Pierwotnie w miejscu tym stał duży drewniany krzyż. Jak twierdzą najstarsi mieszkańcy wsi, którzy go jeszcze pamiętają, mógł mieć on wysokość około 5-6 m. Najprawdopodobniej postawiono go jeszcze w XIX w. Stanął w miejscu, gdzie krzyżują się drogi: Złoczew - Burzenin, Zarośle - Prażmów. Ponieważ drewno krzyża butwiało, dlatego skracano go o zniszczoną przez czas część. Kiedy w latach 60-tych stan krzyża zagrażał modlącym się zapadła decyzja o jego wymianie. Nowy krzyż ufundowano w 1965 r. Jego wykonanie sfinansowała Zofia Tomaszewska, mieszkanka wsi, która w czasie wojny przebywała we Francji. Krzyż wykuł z płaskownika jeden z miejscowych kowali. W betonowym postumencie osadzali go mieszkańcy wsi  Jerzy Wzdych i Henryk Kurowski wraz z dwoma pomocnikami. Kapliczkę otoczono wówczas niewielkim płotkiem wykonanym z siatki. Ramiona krzyża wieńczą liście, które w środku zdobią kwiaty. Figura Chrystusa osłonięta jest daszkiem, z wywiniętym brzegiem i powycinanymi zębami, symbolizującym cierniową koronę. Z narożników, łączących trzon z belką ramion, wychodzą po 3 proste promienie, zakończone strzałką.
W 2007 r. płotek z siatki zastąpił betonowy. Ufundowała go Jadwiga Kaczmarek. Jak opowiada jej mąż przed śmiercią postanowił sam wykonać drewniane ogrodzenie. Niestety nie zdążył i dlatego ona postanowiła wykonać jego wolę. W montażu betonowego płotu pomagali jej mieszkańcy Strzałek Wiesław Szczepak i Ryszard Ciapciński.
W 2012 r. rodziny Menclów i Bąków zakupiły figurę Matki Bożej w szklanej gablocie, którą umieszczono przy krzyżu. Obie rodziny opiekują się też kapliczką, wykonują jej bieżące remonty, dokorują i kupują kwiaty. W opiece nad krzyzem wspiera ich rownież rodzina Klusków.
W 2015 r. cokół obudowano płytkami.
Obecnie zimą krzyżem opiekuje się Pani Jadwiga Kaczmarek, a w pozostałych porach roku mieszkający w Łodzi Andrzej Bil oraz wspomniene wyżej dwie rodziny. Pieniądze na kwiaty i znicze pochodzą ze zbiórki mieszkańców wsi.
Przy kapliczce modlą się głównie młodzi mieszkańcy Strzałek.

jm

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież