• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2017 01 12 20 01 02W Burzeninie na ulicy Złoczewskiej stoi metalowy krzyż. Opiekują się nim mieszkańcy ulicy.

W Burzeninie na ulicy Złoczewskiej stoi metalowy krzyż. Opiekują się nim mieszkańcy ulicy. Stoi na murowanym postumencie. Krzyż jest dziełem zapewne jakiegoś miejscowego kowala.

Niestety nie zachowały się źródła pisane dotyczące powstania krzyża. Jeśli by wierzyć ustnym przekazom to powstał on w okresie międzywojennym. Jednak niewykluczone jest, że wtedy właśnie został odnowiony.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pełnił on niezwykle ważną rolę. Przy nim bowiem zawsze zatrzymywano się w drodze na cmentarz i odnawiano modlitwy za zmarłych. Zatrzymywanie się przy kapliczce lub krzyżu było jednym ze zwyczajów pielęgnowanych w dawnej Polsce. Do tego miejsca zmarłego odprowadzali prawie wszyscy mieszkańcy wioski. Było to niejako pożegnanie zmarłego ze współmieszkańcami.

Obecnie w świecie telefonów komórkowych, wszechobecnej telewizji i internetu zaniechano już tego zwyczaju, podobnie jak wielu innych. 

Krzyżem nadal opiekują się mieszkańcy ulicy Złoczewskiej. Odnawiają go. Zrobili też metalowe ogrodzenie. Położyli płytki. Posadzili tuje. Przynoszą świeże kwiaty i zapalają znicze. Jednak jak nam powiedział jeden z mieszkańców nie spotykają przy krzyżu na modlitwy, szczególnie majowe, bo z racji bliskości kościoła, tam właśnie na nie chodzą.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież