• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

2016 12 18 20 35 30Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w Sieradzki jest Rynek Praski w Sieradzu. Stoją tam trzy krzyże i niewielka kapliczka poświęcona Matce Boskiej.

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w Sieradzki jest Rynek Praski w Sieradzu. Stoją tam trzy krzyże i niewielka kapliczka poświęcona Matce Boskiej.

W średniowieczu w miejscu tym stanął drewniany kościołek pw. Trójcy Świętej. W 1818 r. rozebrano go, ze względu na zły stan, który zagrażał modlącym się. Wierni i tak już wtedy częściej korzystali z klasztory OO. Dominikanów i kolegiaty. Aby jednak pamięć o świątyni nie zaginęła w miejscu tym mieszkańcy postawili trzy krzyże, które miały symbolizować Trójcę Świętą.

W czasie II wojny światowej krzyże te podzieliły los innych krzyży i kapliczek w Sieradzu i zostały rozebrane przez Niemców. Tuż po wojnie postawiono nowy drewniany krzyż, który przetrwał kilkadziesiąt lat. Na początku lat siedemdziesiątych krzyż ten spalono, a na jego miejscu postawiono nowy. Wykonał go miejscowy rzemieślnik Tadeusz Rosiak. Znajdowała się na nim drewniana kapliczka typu skrzynkowego z figurą Matki Bożej. Obok stały dwa mniejsze krzyże. Krzyż główny stał z kolei do 2008 r. Rozebrano go wówczas i zawieziono do sieradzkiego skansenu.

Dzięki staraniom mieszkanek sieradzkiej Pragi paniom Wiesławie Pawlak i Teresy Andrzejczak już 14 lipca 2008 r. proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych ks. Marian Bronikowski dokonał uroczystego poświęcenia krzyża. Wykonany on został ze stali kwasoodpornej. Obok stanęły dwa mniejsze metalowe.

Obecnie do krzyża odbywają się procesje z Kolegiaty, a mieszkańcy Pragi spotykają się na majowych nabożeństwach.

Przy pisaniu artykułu wykorzystano materiały ze portalu Sieradz-praga.pl.

jm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież