Drukuj

2016 10 16 18 28 32Na złoczewskim cmentarzu znajduje się okazały grobowiec z piaskowca. Pochowany w nim został ks. Marceli Szymański, wieloletni proboszcz Złoczewa.

Na złoczewskim cmentarzu znajduje się okazały grobowiec z piaskowca. Pochowany w nim został ks. Marceli Szymański, wieloletni proboszcz Złoczewa. Na grobowcu oprócz imienia i nazwiska oraz daty urodzin i śmierci wyryto także słowa: Bracia kładąc ten pamiątkowy kamień proszą parafian o modlitwę.
W kościele parafialnym w kruchcie znajduje się tez tablica epitafijna ks. Szymańskiego. Kim był ten zacny kapłan, że doczekał się pamięci ze strony złoczewian.
Ks. Marceli Szymański (1840 – 1900). Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Do Złoczewa przybył w 1874 r., obejmując stanowisko proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Ap. W rok później zatrudnił Anzelma Krysińskiego, architekta z Warszawy by ten przeprowadził remont kościoła, gdyż jak pisano jego stan zagrażał modlącym się. Brał czynny udział w życiu kulturalnym i społecznym miasta. W 1880 r. został wybrany jako pierwszy prezes OSP w Złoczewie.  Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Złoczewie.

jm