• Najlepszy Internet w okolicy!!! Zadzwoń 436564384.

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/infotydz/www/images/stories/16_03/26_dabrowka.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/16_03/26_dabrowka

2016 03 26 19 05 28Niegdyś Dąbrówka Sieradzka, od 9 lat Dąbrówka to miejsce, gdzie stoi jedna z najciekawszych kapliczek w naszym regionie. Pochodzi z początku XIX w.

Niegdyś Dąbrówka Sieradzka, od 9 lat Dąbrówka to miejsce, gdzie stoi jedna z najciekawszych kapliczek w naszym regionie. Pochodzi z początku XIX w. Stoi ona w zachodniej części wsi na prywatnej posesji. Niegdyś znajdowała się w niej rzeźba św. Wawrzyńca, dziś skradziona. Według miejscowej tradycji kapliczkę wymurowano z cegieł na mogile żołnierzy napoleońskich, zabitych tu przez kozaków. Wojska napoleońskie miały tu biwakować po odwrocie spod Moskwy. I wprawdzie legendy tej nikt historycznie nie potwierdził, to jednak jest ona wciąż żywa wśród mieszkańców Dąbrówki i nie tylko.
Figura św. Wawrzyńca widoczna jest jeszcze na zdjęciu 1987 r. Święty był koloru szarego, a figura wykonana zapewne z gipsu. Zatem musiał zginąć po tym roku.
Przez lata stała ona zapomniana. Dopiero w 1985 r. zainteresowali się nią krajoznawcy. Wśród mieszkańców wsi zawiązał się wówczas komitet, na którego czele stanął sołtys. Zebrano wówczas pieniądze, a miejscowy murarz podjął się za niewielkie pieniądze remontu kapliczki. na przeszkodzie stanął wówczas właściciel działki, na której ona stała. Nie wyraził zgody na jej remont.
W 2014 r. ponownie powrócono do pomysłu remontu kapliczki. Zmienił się wówczas właściciel. Z inicjatywy Artura Musiała, leśniczego z Budzicznej zawiązał się kolejny komitet odbudowy kapliczki. Jej odsłonięcie planowano na wiosnę 2015 r. W miejsce skradzionego św. Wawrzyńca chciano postawić św. Walentego. Wykonano wówczas fundament i pozyskano cegłę.
Do remontu jednak nie doszło.
Jak nas poinformował Andrzej Ruszkowski, redaktor naczelny kwartalnika "Na sieradzki szlakach" akcji Artur Musiał obiecał, że  wkrótce zajmie się ponownie kapliczką. Największą przeszkodą jest brak murarza.

jm

{gallery}/stories/16_03/26_dabrowka{/gallery}

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież